פוליאמוריה וקנאה: איך פותרים את זה נכון?

30/06/2020
פוליאמוריה

פוליאמוריה מעלה שאלות רבות אצל אנשים, אבל אין ספק שהנושא של קנאה הוא בין הסוגיות ששבות פעם אחר פעם. מי שמסתכל על קשרי פוליאמוריה מהצד תוהה מה עושים לגבי התחושה הזו, איך נלחמים בחוסר ביטחון ומה עושים מול בן או בת זוג שמגיבים בקנאה. ואכן, בקשרים מונוגמיים שאינם מבוססים על פוליאמוריה, רבים מניחים אפילו שקנאה היא מדד לאהבה. האם במצב כזה יש דרך להתנהל אחרת ואיך עושים את זה?

 

האם פוליאמוריה וקנאה הולכות יחד?

בניגוד להנחה הרווחת, פוליאמוריה לא "קוטלת" קנאה. ישנם אנשים שנמצאים במערכות יחסים עם כמה בני זוג, ועדיין מקנאים. מצד שני, ישנם גם אנשים מונוגמיים שאינם חשים קנאה למרות שהם אוהבים מאוד את בני הזוג שלהם. נקודת המוצא להתמודדות עם קנאה במערכות יחסים מבוססות פוליאמוריה היא פשוטה – אנחנו לא קובעים אם להרגיש קנאה, אבל אנחנו אחראיים לדרך שבה אנחנו מתנהלים עם התחושות האלה.

התמודדות נכונה עם קנאה בזוגיות פוליאמורית

לכל זוג יש דרכים משלו להתמודד עם קנאה, אבל ישנם כמה טיפים עיקריים שיכולים לשדרג זוגיות מבוססת פוליאמוריה:

  • אל תתביישו ברגש שלכם

הדחקה היא מנגנון נוח להתנהלות, אבל היא עלולה להוביל למועקה, חוסר אונים ובסופו של דבר גם להשפיע לרעה על הזוגיות כולה. אל תתביישו במה שאתם מרגישים וזכרו שמדובר בתחושה טבעית. פוליאמוריה לא מיועדת רק לאנשים שאינם חשים קנאה, וזה לא אומר דבר על מי שאתם. ההכרה ברגש הזה היא הבסיס שיכול לאפשר לכם להבין מול מה אתם מתנהלים, ובהמשך לכך להתמודד עם המצב.

  • נסו להבין מה הגורם לקנאה

בזוגיות מונוגמית, סיבה אפשרית לקנאה היא הרצון שבן הזוג יהיה אך ורק שלנו. אבל מה קורה לגבי פוליאמוריה? במקרה כזה, חשוב להבין מה גורם להתפרצות הרגש הזה ברגעים מסוימים. אם אתם מרגישים שהפסקתם לקבל את תשומת הלב שקיבלתם עד כה, דברו על כך עם בן הזוג הרלוונטי. אם אתם מרגישים שאינכם אוהבים אדם מסוים שהם נפגשים איתו, יש להבין את הסיבות לכך. ייתכן שמדובר בחשש מוצדק וייתכן שלא. ההבנה מה מקור הקנאה תעזור לכם לנהל את השיחה המתאימה עם בן או בת הזוג, כדי לעבוד על דרכים לשפר את המצב. אל תוותרו על שיחות! 

  • השתחררו מנורמות ישנות

כולנו התרגלנו להניח שאם בני הזוג שלנו מתעניינים באדם אחר, סימן שהם לא מתעניינים בנו יותר. פוליאמוריה מוכיחה שזה לחלוטין לא המצב, ואם אתם חשים קנאה בהתבסס על הנורמה הזו, הזכירו לעצמכם את המקום המשמעותי שלכם בחייהם של אנשים אחרים.

חזרה למגזין
טעינה
טעינה