פוליאמוריה – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

22/04/2020
פוליאמוריה שאלות נפוצות

למרות שהנושא של פוליאמוריה נעשה מדובר יותר מבעבר, עדיין קיימות שאלות רבות סביב מערכות יחסים פוליאמוריות והמשמעות שמאחוריהן. אספנו עבורכם את התשובות לשאלות העיקריות בנוגע לגבולות, סוגי היחסים, האתגרים וכמובן גם ההזדמנויות. 

  1. מה ההבדל בין פוליאמוריה למונוגמיה?

להבדיל ממערכת יחסים מונוגמית, שהיא למעשה המבנה הזוגי המוכר שמבוסס על יחסים עם בן זוג אחד, פוליאמוריה מתייחסת למצב של ריבוי בני זוג. הכוונה היא לקשר שכולל מערכת יחסים רומנטית בין יותר משני אנשים, תוך הסכמה על הגבולות המתאימים. 

  1.  אילו סוגי מערכות יחסים פוליאמוריות קיימים?

ישם סוגים שונים של מערכות יחסים פוליאמוריות, במטרה לאפשר לכל אדם להגדיר את הצרכים והציפיות שלו מכל אינטרקציה זוגית. החל מאנשים שמנהלים קשר כפול עם שני בני זוג, דרך זוג שחי יחד כאשר לכל אחד קשר "שניוני" עם בני זוג אחרים, ועד למערכת יחסים משולשת או מרובעת. 

  1. לא מדובר בבגידה?

לא. פוליאמוריה היא לא בגידה או אישור לבגוד, מכיוון שלא מדובר בהפרה של הבטחה שניתנה בין בני זוג. למעשה, ההיפך הוא הנכון – פוליאמוריה לא מבוססת על סודיות, חשאיות ומרמה, כמו שקורה במצבי שבירת אמון במערכות יחסים מונוגמיות, אלא על פתיחות ואמון. חשוב לציין שגם בפוליאמוריה ישנה קביעת כללים, אבל במקביל גם הכלה ורצון בדיאלוג פתוח. ההחלטה להכיר אנשים חדשים, בין אם באמצעות פולידייט או בדרכים אחרות, נעשית תוך הסכמה בין כל הצדדים.

  1. איך נקבעים הגבולות במערכת יחסים פוליאמורית?

בהתאם למה שמתאים לכם, כמובן. פוליאמוריה מתבססת על ההבנה שהמושג של זוגיות יכול להתפרש באופן שונה על ידי אנשים שונים, ולכן תקשורת היא הבסיס למערכת יחסים פוליאמורית מוצלחת. 

  1. פוליאמורים לא מקנאים זה לזה?

קנאה בהחלט יכולה להתעורר במערכת יחסים פוליאמורית, ולכן חשוב לדבר עליה, לבחון את המצב ולוודא איך מרגישים כל הצדדים. חוסר ביטחון יכול תמיד לצוץ גם במערכת יחסים בריאה, ויש להבין איך להיעזר בו כדי לצמוח ולהתחזק, ולא לאפשר לו לפגוע באף אחד מהמעורבים.

  1. אין חשש שבן או בת הזוג יתאהבו באדם אחר?

פוליאמוריה יכולה להתבטא ברגשות עמוקים כלפי מספר אנשים, ולא רק במשיכה פיזית. מסיבה זו, בחלק ממערכות היחסים הפוליאמוריות אין איסור על הכרויות משמעותיות נוספות.

חזרה למגזין
טעינה
טעינה