50 גוונים של פוליאמוריה: אילו מערכות יחסים פוליאמוריות קיימות‎?

22/04/2020
סוגי פוליאמוריה

מערכות יחסים יציבות מבוססות על אכפתיות, אמון והיכולת להביא את הצרכים שלנו לידי ביטוי. כשמדובר ביחסים פוליאמוריים, הכוונה היא להבין אילו אינטראקציות זוגיות מתאימות לנו, עם אילו אנשים ותחת אילו הסכמות. בניגוד למה שרבים אולי מניחים, קיימים מגוון סוגים ואפשרויות תחת ההגדרה של מערכת יחסים פוליאמורית. אלה כמה מהעיקריות שבהן:

  • פוליאמוריה יחידנית – אדם שחי חיים עצמאיים, אבל מנהל מספר קשרים אוהבים או זוגיים עם אחרים. מדובר במערכות יחסים שמתאימות לאנשים שגרים לבד, ורוצים לשמור על אורח החיים וצורת המגורים שלהם, מבלי לוותר על קשרים בין-אישיים ואוהבים עם מספר בני זוג. 

  • פוליאמוריה היררכית – אדם שנמצא במערכת יחסים עם בן זוג "ראשי", ויכול ליצור קשרים נוספים (מיניים או רומנטיים) עם אחרים. רמות הקשר נקבעות כמובן לפי ההעדפה של שני בני הזוג, כאשר בחלק מהמקרים מדובר על הסכמה לקשר מיני בלבד ובאחרים ליצירת קשרים רומנטיים משמעותיים. בן הזוג העיקרי נמצא לרוב בראש הרשימה, ולכן יהיה בדרך כלל האדם איתו יגדלו ילדים, יבלו בחברת המשפחה וכדומה. להבדיל ממערכת יחסים פתוחה, לא מדובר בקשר רגשי אחד ומספר קשרים מיניים, אלא במספר מערכות יחסים כאשר הראשית היא הבסיס. 

  • קשר שניוני – קשר עם בני הזוג המשניים, שאינם חלק ממערכת היחסים ה"ראשית". בחלק מהמקרים מדובר בקשר חדש יותר או בקשר מול בן הזוג שאין איתו ילדים משותפים (כשישנם ילדים עם בן הזוג האחר). 

  • קשר שוויוני – קשר בין מספר אנשים שבו אין הגדרה של ראשי או משני. למשל, קשר משולש בין שלושה פרטנרים. גם אם הגורם השלישי נכנס לקשר אחרון, הוא לא נתפס בתור בן הזוג ה"זמני" אלא בתור בן זוג שווה לכל דבר.

  • קשר כפול – קשר של אדם אחד עם שני פרטנרים, כאשר אין בו הגדרה של ראשי או משני. שני הקשרים חזקים ומשמעותיים בו זמנית. עשוי להתקיים גם קשר V, שבו שני הקצוות הם בעלי קשר חזק אל הפרטנר השלישי אבל בעלי קשר פחות משמעותי זה עם זה. 

  • התנהלות חופשית או "אנרכיזם" זוגי – ניהול מגוון קשרים בהתאם לרצון האישי, ללא הצורך ב"כותרות" או הגדרת בני זוג. הכול בהתאם לשיתוף הפעולה וההסכמה של כל המעורבים.
חזרה למגזין
טעינה
טעינה